
Преподаване на жестомимичен език на бебета
Езикът на знаците е лесен начин за общуване с Вашето бебе още преди то да е проговорило. Тази комуникация с жестове, използвана от много родители, както и от яслите, се е доказала. По-късно дори е предимство при развитието на говора.
Говорете с детето си, преди то да проговори
Трудно е да декодирате плача на бебето, за да разберете неговите нужди. (+ връзка към статията „да разберем и да се научим да управляваме бебешкия плач“). Езикът на знаците, наричан още ранна комуникация с жестове, Ви дава възможност да общувате с бебето си, преди то да е проговорило, тъй като мускулите на ръцете му съзряват по-рано. За разлика от френския жестомимичен език за възрастни (LSF), бебешкият жестомимичен език е опростен. Няма за цел да съставя изречения и се фокусира само върху основните думи за бебета.

Откъде идва идеята за комуникация с жестове ?
Тази практика идва от САЩ. През 80-те години Джоузеф Гарсия, американски преводач на жестомимичен език установява, че децата, израснали в семейства с поне един глух родител, който общува с тях чрез езика на жестовете от шестмесечна възраст, до деветмесечна възраст имат впечатляващ речник. Тази тема е предмет на дисертация, а след това и на книга, в която се излага методът му. „Sign with your baby“ (да общувате с бебето си с помощта на знаци).
Насам, родители
Намерете нашите съвети и създайте своя албум със "Спомен от първите пъти"
Детето ви се развива ден след ден... Време е да започнете да попълвате албума със спомени за първите пъти на детето, за да не забравите нищо.
Средство за комуникация, което подготвя за изучаване на устен език
Успоредно с работата на Джоузеф Гарсия, американски изследователи от Калифорнийския университет (Сан Диего) изучават жестомимичния език за бебета. Чрез поредица от изследвания те демонстрират многобройните ползи за семействата:
- по-малко разочарование и по-тясна връзка между родител и дете;
- по-богат речник, когато децата започнат да говорят;
- и по-добро развитие на вербалния език.
По този начин езикът на знаците осигурява достъп до средство за комуникация с детето веднага щом психомоторното му развитие го позволи, без да се чака, докато стане достатъчно зряло, за да говори. Помага за балансиране на емоциите и укрепва самочувствието на бебето, като му позволява да общува без разочарование.
Как да научите детето си на жестомимичен език?
Семинарите в асоциации, книги и приложения могат да Ви помогнат да общувате с детето си на жестомимичен език. Можете да започнете да показвате знаци на бебето от 6 месечна възраст. Преди 8-10 месечна възраст то няма да е придобило двигателните умения, необходими, за да ги съобщава, но ще ги запомни. След това можете да общувате с Вашето използващо жестомимични знаци бебе. Някои съвети...
- Винаги свързвайте дума със знак, разбира се винаги един и същ. Всеки път, когато кажете думата, направете знака.
- Използвайте знаци в естествен, ежедневен контекст. Не става въпрос да давате официални уроци на бебето!
- Възпроизвеждайте знаците няколко пъти на ден: за да Ви имитира, детето трябва да ги запомни.
- Ако е възможно, свържете знаците с обектите. Покажете обекта, кажете го устно и направете знака. Това ще улесни Вашето дете да направи връзката.
- Винаги застанете точно пред бебето си и изчакайте, докато стане внимателно, преди да да направите знак.
- Възползвайте се от спокойните моменти заедно: след събуждане, по време на хранене или вечер, когато разказвате история.
- Ако детето Ви сгреши със знак, не го поправяйте, а повторете знака правилно, за да може да Ви имитира. Поздравете го и насърчете всичките му опити!