logo boiron
parler à son enfant Laboratoires Boiron

Бебето е човек: говорете с него !

ПедиатрияКомуникация
Време за четене: 3 min

Ученето да говорим започва с раждането. Като говорите на Вашето бебе, вие стимулирате езиковите мрежи в мозъка му, които са готови да функционират. Колкото повече говорите с него и колкото повече внимание му отделяте, толкова по-внимателно става и толкова по-способно е да развива езика си.

Защо трябва да говорите с бебето си?

Неврологията показва, че от последните седмици в утробата бебето възприема звука на гласовете, особено този на майка си. Когато се ражда, цялостната структура на мозъка му вече е добре изградена. Когато то чува думи, езиковите мрежи, които се активират в мозъка му, са същите като при възрастните. Някои невронни връзки обаче все още не са добре установени. Постепенно те ще бъдат засилени, така че информацията да циркулира все по-бързо и ученето да става все по-ефективно. Думите, изречени на бебето, действат като стимули, които позволяват на невроните да се интегрират в мозъчните вериги и да установят нови връзки. Постепенно то ще може да произнася думи, да разширява речниковия си запас, след което да съставя изречения.

Насам, родители

Намерете нашите съвети и създайте своя албум със "Спомен от първите пъти"

Да започваме!
бебешки разговори

Защо „бебешки разговор“ с бебето?

„Бебешкият говор“, известен също като „мамешки“ или „татешки“, се отнася до начина, по който родителите говорят на детето си: кратки изречения, прости думи, преувеличена интонация, глас с подчертани високи и ниски тонове и засилени мимики. Като например: „Ооооо! Хубавото беебее на мааама! “. Този начин на говорене изглежда смешен. Въпреки това многобройни проучвания, проведени през последните тридесет години, показват, че бебешкият говор помага на бебетата да развият своите езикови умения. От всички звуци, които чуват, бебетата разпознават бебешкия говор. Те знаят, че е време да слушат и да обръщат внимание. Това е по две причини. От една страна, бебешкият говор е по-лесен за слушане и неговите преувеличени интонации помагат на бебетата да учат. От друга страна, те харесват тези преувеличени мелодични модели и положителните емоции, които идват от тях. Повечето родители инстинктивно използват бебешкия говор и не е необходимо да променят нищо. Бебешкият говор помага на бебетата да създадат специална връзка с родителите си, да се чувстват обичани, сигурни и пълноценни. Той също така стимулира мозъка им, като ги подготвя за изучаване на език.

Капанът, който да избягвате...

Бебешкото говорене не означава да използвате съкратени или изкривени думи или да правите изречения без спрежение или граматика. Да кажете на дете „Искаш бискви?“ вместо „Искаш ли бисквитка?“ може да го накара да повярва, че думи като „ти“ и „ли“ не са необходими. Може да не ги научи, защото никога не ги чува. Всъщност още на 18 месеца използването на свързващи думи може да улесни разпознаването на думи в изречение. Използването на различни думи и съставянето на пълни изречения са от съществено значение за развитието на езика при децата, които учат чрез имитация.

За какво да говорите с бебето си ?

Възможностите да говорите с бебето си са безброй. Можете да му обясните основните стъпки за деня, да опишете какво правите, когато приготвяте храната му или да я промените. Опитайте се да преведете нуждите му, като задавате въпроси: „Гладен ли си?“ , „Жаден ли си?“ … Когато се събуди, попитайте го дали е спал добре. Освен това често споменавайте името му. Ако той посочи предмет, използвайте възможността да назовете предмета и да кажете за какво се използва. Говорете с него за времето, за вашите домашни любимци, ако имате такива... Всички ежедневни дейности могат да бъдат повод да говорите с детето си. Възползвайте се и от специални моменти, за да му разказвате истории, да му четете книги, да пеете с него... Чрез свързването на думи, звуци, образи или усещания, бебетата са по-способни да ги разбират и запомнят.