logo boiron
gérer pleurs bébé Boiron

Как да разбираме бебешкия плач и да се научим да го управляваме

ПедиатрияКомуникация
Време за четене: 3 min

Бебетата плачат на всякаква възраст, най-често за да изразят нужда и да общуват с родителите си. Посланието е трудно за разбиране, особено в определени моменти, когато плачът се засилва. Търпение, любов… и няколко съвета, които да ви помогнат да преминете през този момент.

pleurs bébé Boiron

Нормално е бебето да плаче !

При здраво бебе плачът не е каприз. Той изразява съществена нужда като ядене, пиене, сън... или нужда от емоционална сигурност. Понякога това е и начин да привлекат вниманието ни. 

Бебетата плачат на всякаква възраст, но изследванията показват модел:

  • на около 2 до 3 седмица бебето започва да плаче повече;
  • Към 6 до 8 седмица плачът се засилва;
  • След това постепенно намалява до 12-седмична възраст на детето

И накрая, по-късно, на около 8 месеца, тревожността от раздялата може да доведе до нови пристъпи на плач.

Продължителността на плача варира при отделните деца, както и в зависимост от възрастта. Това е момент на изпитание за родителите. Предизвикателството е да запазите спокойствие, да не се съмнявате в родителските си умения и да не се чувствате виновни: това е нормален етап от развитието на детето. Търпение, търпение…

Насам, родители

Намерете нашите съвети и създайте своя албум със "Спомен от първите пъти"

Да започваме!

Какви могат да бъдат причините за плач ?

Има много причини, поради които бебето може да плаче. Първото нещо, което трябва да направите, е да се уверите, че детето Ви няма температура и не е болно. След като тези възможни причини бъдат изключени, детето Ви може да плаче, защото е гладно, или жадно, или трябва да се оригне; защото е уморено, твърде горещо или твърде студено, или защото памперсът му е мокър. Ако сте го научили на езика на жестовете, може би то може да Ви насочи, като Ви даде знак. (+ връзка към статията „Научете бебето си на жестомимичен език“). Ако не можете да разберете защо детето Ви плаче, вдигнете го, гушнете го и го успокойте с нежен глас. Основното е, че детето Ви усеща успокояващото Ви присъствие.

На около 8 месеца, тревожност при раздяла

При малките деца тревожността при раздяла се проявява като възбуда, писъци и плач, когато някой от родителите напусне стаята. Този нормален етап от развитието на бебетата настъпва на около 8-месечна възраст, засилва се между 10 и 18 месеца и обикновено изчезва около 18 месеца или 2 години. Тревожността от раздяла се появява, когато бебетата започват да разбират, че са отделен човек от родителите си, но все още не са разбрали концепцията за постоянство (с други думи, че даден човек не изчезва, дори ако не го виждат или чуват). Бебетата нямат представа за времето и се страхуват, че напускането на родителите им ще бъде окончателно. С развитието на паметта тревожността от раздяла избледнява. Те запазват образа на родителите си, когато отсъстват и си спомнят, че в миналото са се връщали.

Какво мога да направя, за да се опитам да успокоя бебето си ?

Когато бебето плаче много силно, груби думи като „Спри да плачеш, това не е хубаво!“ не помагат за успокояване. Напротив, те могат да предизвикат безпокойство и да го накарат да загуби увереност. Няколко съвета за справяне със ситуацията...

  • Вземете бебето си на ръце и го успокойте, като му говорите с мек глас. Като го прегърнете, можете да го успокоите и да му помогнете да се почувства сигурно.
  • Внимателно го погалете по коремчето или го поставете по гръб, за да го накарате да „върти педалите“.
  • Изкъпете го или се изкъпете заедно с него.
  • Приглушете осветлението и намалете звуците от околната среда, които могат да му пречат.
  • Не го местете твърде много. Опитайте се да го сложите в леглото и останете до него, като му говорите с успокояващ глас. След няколко минути, ако все още плаче, отново го вземете на ръце.
  • Ако кърмите, го сложете на гърдата: това може да го успокои.
  • Контакт кожа до кожа: оставете бебето по памперс, поставете го на гърдите си и покрийте гърба му с меко одеяло. Топлината и движението, създадени от контакта кожа до кожа имат успокояващ ефект върху бебетата.
  • Люлейте го, като го държите легнало по корем на предмишницата си, като поставите главата му към вътрешната страна на лакътя си, а ръката Ви е между крачетата му.
  • Излезте на разходка с детето си в коша или количката. Често движението успокоява бебетата.
  • Увийте детето си в пелени: поставянето на бебетата със сгънати на гърдите ръце и заобиколени от пелена или тънко одеяло им позволява да преоткрият успокояващите усещания, които са изпитвали в майчината утроба.
  • Ако плачът стане труден за понасяне, по възможност помолете друг възрастен да го поеме.