
Защо връзката родител-дете е толкова важна за детското развитие ?
Привързаността родител-дете започва в първите часове от живота. Да държите плачещо бебе, да се грижите за него, да играете заедно, да го насърчавате да бъде любопитно... Всички положителни взаимодействия в ежедневието допринасят за изграждането на личността на детето, бъдещ възрастен.

Какво представлява връзката родител-дете ?
Връзката родител-дете се формира от раждането. Тази връзка се подхранва от любов, уважение, защита и доверие. Под родител разбираме майката или бащата, независимо дали са биологични или осиновители, съжителстващите родители, други възрастни, които ежедневно участват в грижите за детето, неговото образование, здраве и благополучие. Тази роля включва създаването на стабилна и сигурна среда около детето. (+ връзка към „Защо да създаваме рутина?“), за задоволяване на техните физически нужди, нуждите от емоции и обич, както и за определяне на техните граници. Чувството за безопасност, любов и грижа насърчава развитието на децата: способността им да общуват, да използват сетивата си, да учат, да се приспособяват към нови ситуации и да контролират емоциите си. Следователно връзката родител-дете е от съществено значение за развитието на детето, както физическо, така и психологическо.
Насам, родители
Намерете нашите съвети и създайте своя албум със "Спомен от първите пъти"
Детето ви се развива ден след ден... Време е да започнете да попълвате албума със спомени за първите пъти на детето, за да не забравите нищо.
Жизненоважна роля в развитието на езика и комуникацията
Мозъците на бебетата се нуждаят от стимули, за да се развиват. Невролозите са доказали до каква степен те допринасят за цялостното развитие на детето. В този случай взаимодействието с родителите е от съществено значение. Когато говорят с бебето си, преобличат го, хранят го, играят с него, пеят му детски песнички, учат го на нови неща... родителите стимулират езика и комуникационните центрове на мозъка му, но също така насърчават развитието на много умения. (+ връзка към „Бебето е човек: говорете му!“ ).

Източник на емоционална сигурност
Връзката родител-дете помага да се създаде у бебето чувство на емоционална сигурност и привързаност. Изследователи в областта на антропологията са доказали, че децата първо се привързват към човека, който се занимава с тях, осигурява им грижа и им обръща внимание. По този начин родителите, които са внимателни към нуждите на децата си и реагират по подходящ начин, като им показват любов, им помагат да развият емпатия и да разпознават емоциите си. Като възрастни тези деца изглеждат по-издръжливи и емоционално по-добре подготвени да се справят с предизвикателствата на живота.
Предимство за успех в училище
Силната емоционална връзка с родителите от най-ранна възраст, съчетана с положителна и стимулираща среда, благоприятства обучението на децата в училище. Дете, чиито родители го насърчават да бъде любопитно, да се интересува от училищните дейности и да го подкрепят в домашните, се справя по-добре в училище.
По-конкретно, как можем да укрепим тази връзка родител-дете ?
Като присъствате и сте внимателни към детето още от първите дни на живота му! Връзката между родител и дете се изгражда ежедневно чрез всякакви дейности, стига да се извършват заедно: игра, физическа активност, ежедневни рутинни занимания (+ връзка към „Защо да създавате рутина?“), разходка, гледане на представление (+ връзка към „Кога да започнем да посещаваме културни мероприятия?“ … Връзката родител-дете се изгражда и когато родителите изслушват детето, което изпитва отрицателни емоции, като тъга или гняв. Като му помагат да разпознава и изразява чувствата си и като създават средана доверие и подкрепа, родителите помагат на детето си да се превърне в уравновесен, съпричастен и отговорен бъдещ възрастен.