Кампанията „Земята не пие лекарства“ с престижни отличия от Годишните награди за отговорен бизнес и BAPRA Bright Awards 2025
На 28.03.2025 г. кампанията за събиране на лекарства с изтекъл срок на годност „Земята не пие лекарства“ получи престижно отличие от Годишните награди за отговорен бизнес 2024. Те се организират за 22-ра поредна година от Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ) и отличават успешни инвестиции в социални каузи и устойчиво развитие. Кампанията получи признание и от международното жури на BAPRA Bright Awards 2025, което я отличи с бронзова награда в категорията за изключителен принос в корпоративната социална отговорност.
Журито в конкурса даде сребърна награда на „Земята не пие лекарства“ в категорията „Инвеститор в околната среда“. Организатори на кампанията са фарцевтичната компания Boiron и Kaufland България, в партньорство с Министерството на здравеопазването. Нейната цел е да алармира, че изхвърлените в битовия отпадък лекарства са една от причините за отключването на антбиотичната резистентност.
На 27 март се състоя и церемонията по връчването на престижните BAPRA (Българската асоциация на ПР агенциите) Bright Awards 2025, под мотото „PRоменяме се, светът също“. Международното жури, оглавено от Боаз Палди, връчи бронзово отличие на кампанията „Земята не пие лекарства“ в категория „Кампания за корпоративна и социална отговорност”.
През 2024 г. кампанията „Земята не пие лекарства“ посети София, Пловдив и Варна, като на паркингите на най-посещаваните хипермаркети на Kaufland във всеки от градовете бяха организирани мобилни пунктове за събиране на стари лекарства. Само в рамките на три дни на тях бяха събрани и предадени за унищожение близо 1 тон лекарства с изтекъл срок.
Неправилно изхвърлените лекарства попаднат в почвата и водата, а през храната и водните източници остатъци от антибиотици могат да бъдат погълнати от хората и да доведат до антимикробна резистентност. По данни на СЗО на нея се дължат 5 млн. смъртни случаи само през 2019 г. Ако не бъдат предприети мерки, се очаква този брой да нарасне до 10 милиона годишно до 2050 г. Злоупотребата и прекомерната употреба на антибиотици при хората и животните са основните причини за развитието на антибиотичната резистентност.